Padomi ikvienam, kurš izlēmis izīrēt savu īpašumu.
Ikdienas darbā saskaramies ar abām iesaistītajām pusēm un pieredze ļauj apgalvot, ka ir skaidri nolasāms katra klienta profils jau pirmajā tikšanās reizē. Cilvēkam, kurš ar to ikdienā nenodarbojas, bieži vien ir mulsinoši uzklausīt dzīves stāstus, kadus atklāj potenciālais īrnieks, vēloties iepārdot sevi kā labāko īrnieku, taču jāņem vērā fakts, ka jāspēj “lasīt starp rindām”.
“Viss ir ļoti vienkārši, kamēr tas neskar Tevi personīgi” – šī frāze precīzi raksturo situāciju, kad saimnieks ir nolēmis saviem spēkiem izīrēt personīgo īpašumu. Tāpēc esam sagatavojuši mazu špikerīti ar lietām un jautājumiem, kas jāizdara un jānoskaidro tikšanās reizē ar potenciālo īrnieku, lai izvairītos no nepatīkamām situācijām nākotne un veidotos veiksmīga sadarbība.
Kā īpašniekam sagatavoties tikšanās reizei
Pirms aicināt, potenciālos īrniekus apskatīt mājokli, vēlams to rūpīgi iztīrīt un izvēdināt. Ja tiek noslinkots šajā punktā, tad iespējams pazaudēt 70% no interesentiem, piekam, kas ir ļoti būtiski – iespējams pazaudēt labākos īrniekus, kuriem tīrība un kārtība ir cieņā. Bet tieši cieņpilna attieksme pret saimnieka īpašumu un mantu ir tas, ko izīrētājs vēlas.
Ja pieteikušies vairāki interesenti vienas dienas ietvaros, plānojiet apskates ar laika intervālu – 20 līdz 25 minūtes dzīvoklim, vai 30 līdz 40 minūtes mājai. Ja dzīvoklim pietiks vien ar mājokļa aprīkojuma un provizorisko komunālo maksājumu rēķinu izpēti un izrunāšanu, tad mājā īrniekam būs būtiski noskaidrot arī apkures sistēmas īpatnības , kas detaļās var aizņemt vairāk laika.
Ir vērts būt sagatavotam detalizētām atbildēm par sabiedrisko transportu, kas pieejams tuvumā, jo 99% gadījumu tas ir svarīgi, neatkarīgi vai īrnieks meklē dzīvokli vai māju.
Ideālā variantā, ja mājokļa izrādīšana tiek plānota dienas gaišajā laikā – tādējādi izvairoties no pārpratumiem pēc tam, ja gadījumā, kaut kas netika pamanītas tumsā. Dienas gaišajā laikā viss izskatās savādāk, gan pats mājoklis tīkamāks, gan skaidri saprotamas Ziemeļu/Dienvidu puses un citas nianses.
Ko jautāt īrniekam
Vadoties pēc pieredzes, jautājumus jāuzdot tiešus, bez aplinkiem. Arī nepakautrējoties noskaidrot , kur potenciālie īrnieki strādā vai gūst ienākumus. Šīs lietas varbūt šķiet neērtas, bet ticiet mums, tas atvieglos Jums dzīvi turpmāk, kā arī ļaus cilvēcīgi risināt situācijas, ja īrniekam dzīve būs ieviesusi korekcijas attiecībā uz finansiālo stāvokli, taču ne uz labo pusi.
Lūk noskaidrojamo lietu saraksts:
1. Uz cik ilgu laiku īrnieks plāno slēgt līgumu?
Šis ļauj noprast potenciālā īrnieka nodomus, cik svarīgs tam stabilitātes jautājums.
2. Cik daudz ģimenes locekļu dzīvos īrētajā mājoklī?
Gadās, ka konkrētās platības dzīvoklī plāno mitināties , šķietami, pārāk daudz cilvēku, tāpēc svarīgi arī apvaicāties – kādā sastāvā plāno dzīvot visi kopā.
3. Kādā sastāvā dzīvos?
Bieži vien divistabu dzīvoklī plāno mitināties 4 cilvēki. Pēc būtības, tas nebūtu nekas sevišķs, piekam, ja šis dzīvoklis platības ziņā ir plašs. Taču noskaidrojot detaļas, var atklāties, ka potenciālā četrotne nav vis abi vecāki plus 2 mazgadīgi bērni, bet, piemēram, mamma, viņas jaunais draugs, pieaugusi 20 gadus veca meita ar savu draugu. Šajā situācijā būtu rūpīgi jāizvērtē, cik veiksmīga jūsu visu sadarbība var izvērsties ilgtermiņā.
4. Vai ir mājdzīvnieki?
Ja īpašniekam šis jautājums aktuāls, tad noteikti jānoskaidro, kādi mājdzīvnieki ir/nav potenciālam īrniekam. Jāņem vērā fakts, ka mājdzīvnieki ir vairāk kā 60% mājsaimniecību Latvijā. Un attiecīgi jāpainteresējas, kādas šķirnes mīlulis ir potenciālajam īrniekam, ja tāds ir. Piemēram , haskiju šķirnes suni atstāt vienistabas dzīvoklī, ja tā saimnieks pārsvarā atrodas ārpus mājas, nebūtu prātīgi, jo suņa šķirne pieprasa lielu noslodzi tam, taču palikdams vientuļš mājās, suns var sākt grauzt mājokļa inventāru, aiz gara laika.
5. Kur īrnieki strādā/ar ko nodarbojas?
Tas ļauj saprast, cik stabilā uzņēmumā potenciālais īrnieks strādā dotajā brīdī. Ļauj noprast, kāds ir darba režīms un, cik laika īrnieks pavadīs mājās vai ārpus tās.
6. Cik tālu atrodas darba vieta?
Ja īrnieka darba vieta atrodas pilsētas otrā galā, pieredze rāda, ka tādā gadījumā, šī sadarbība būs īslaicīga, jo, ātrāk vai vēlāk, īrniekam kļūst apgrūtinoša izbraukāšana darbs-mājas.
Ko papildus izpētīt
Kad visi potenciālie īrnieki satikti un nointerevēti, tad iesakām Jums arī papildus izpētīt informāciju, kas pieejama tīmeklī un sociālajos tīklos. Tas ir instruments, ar kā palīdzību iespējams atklāt nesakritības pārrunātajā. Bieži vien sociālos tīklos ievietotās bildes liecina par pilnīgi pretējo stāstītajam. Var gadīties, ka atradīsiet sūdzības un atsauksmes par konkrēto personu. Pēc šādas papildus informācijas iegūšanas, rodas jauni kritēriji, pēc kuriem izvērtēt, kam uzticēt dzīvoties Jūsu īpašumā.
Noslēgumā vēl viens ieteikums. Pastāstiet un liekat skaidri noprast īrniekam , kāda ir jūsu nostāja attiecībā uz līgumsaistību izpildi. Cik, ilgākais, būsiet gatavs gaidīt, ja gadījumā kādi līgumsaistibas izpildes termiņi kavēsies, kā rīkosieties šādās situācijās. Lielākoties, tie īrnieki,kuri apjauš , ka nespēs pildīt uzņemtās saistības, sajūtot Jūsu stingo nostāju, dabīgā veidā atkrīt.
Droša īpašumu izīrēšana, ietaupot pašu svarīgāko – savu laiku
Mūsu 20 gadu pieredze nekustamo īpašumu jomā ļauj teikt, ka spējam izraudzīties piemērotākos īrniekus saviem klientiem. Tā ir rūpīgi izkopta sistēma, balstīta zināšanās. Turklāt, to apliecināt var jebkurš klients, gan vietējais , gan ārvalstu, kas izmantojis mūsu pakalpojumus. Vairāk par ĪRI/NOMU varat uzzināt šeit vai sazinoties ar mums personīgi.
03.2020.