ĪPAŠUMTIESĪBU SAKĀRTOŠANA

Īpašumtiesības, to sakārtošana – pacietība un laiks, ar ko vajadzēs apbruņoties, lai savestu kārtībā nepieciešamās formalitātes.

Nesakārtotas īpašumtiesības ir tas, ar ko saskaramies savā ikdienas darbā. Nesaskaņotas, līdz ar to, nelegālas pārbūves īpašumā vai ekspluatācijā nenodotas ēkas. Liekas sīkums vien, līdz brīdim, kad tiek atrasts pircējs. Un šis pircējs ir ar bankas finansējumu. Bet bankas nesakārtotus īpašumus nekreditē. Šeit arī sākas sarežģījumi, kas, pārsvarā, pārdevējam rada stresu, bet pircējam krītas vēlme konkrēto īpašumu iegādāties, jo, lai sakārtotu īpašumtiesības, tas var aizņemt laiku līdz pat 6 mēnešiem un vairāk. Atkarīgs, tieši kāda procedūra jāveic, kādā stadijā ir jau esošie dokumenti un, kurā pilsētā vai reģionā īpašums atrodas.

Visbiežāk nesakārtotās lietas

1. Dzīvoklī apvienota vannas istaba ar tualetes telpu
2. Dzīvoklim pievienota lodžija
3. Privātmājas vai vasarnīcas, kas nav nodotas ekspluatācijā
4. Ēkā, būvniecības laikā, veiktas pārbūves, kas atšķiras no sākotnēji saskaņotā būvprojekta
5. Neatdalīti/nesadalīti zemes īpašumi

Topa līderpozīcijas ieņem pirmskara un sērijveida dzīvojamās ēkās esošie dzīvokļi, kuru pārbūves nav saskaņotas attiecīgajā instancē, proti, būvvaldē. Bez vannas istabām un lodžijām, nelegāli izbūvētas mēdz būt arī bēniņu telpas un kamīni dzīvokļos.

Tām seko privātmājas vai vasarnīcas, kas nav nodotas ekspluatācijā. Šeit runa nav par jaunbūvēm, kas nav pabeigtas, bet gan par īpašumu, kas tiek apdzīvots. Iemesli, kāpēc privātmājas vai vasarnīcas netiek nodotas ekspluatācijā, ir dažādi. Dažreiz vienkārši slinkums vai neizdarība, dažreiz izdevīgs aprēķins.

Tāpat bieži ir nesakārtotas pārbūves, kas radušās būvniecības procesa gaitā. Piemēram, izbūvēta terase, vai uzradies kāds papildus logs ēkā, kas sākotnēji nebija paredzēts. Šķietami maznozīmīgi, taču var būt izšķiroši pārdošanas brīdī.

Augstākminētās lietas tiešā veidā atsaucas pie īpašuma pārdošanas, ja tos iegādājas ar bankas palīdzību. Bankas šādus īpašumus nekreditē, bet, ja kredītu apstiprina, tad ar nosacījumu. Un nosacījums, jebkurā gadījumā, pieprasa nodot ēku ekspluatācijā noteiktā termiņā. Ja tas netiek izpildīts, pircējam ir lielas iespējas zaudēt bankas apstiprināto aizdevumu.
Kas attiecas uz pārbūvēm ēkās/dzīvokļos. Bankas ļoti skrupulozi izvērtē visus dokumentus, un šīs pārbūves liek legalizēt, lai izsniegtu potenciālajam pircējam kredītu konkrētā īpašuma iegādei. Starp citu, ne tikai bankas, bet arī prasīgākie pircēji liks īpašniekam sakārtot formalitātes.

Saskaramies arī ar klientiem, kuri vēlas pārdot daļu no sev piederošā zemes īpašuma. Taču, lai to varētu izdarīt, sākumā konkrētais īpašums jāatdala. Zemes sadalīšanas procedūra var būt ļoti laikietilpīga. Īpašniekam jārēķinās pat ar laiku līdz vienam gadam, viss atkarīgs no situācijas, proti, vai pietiek ar zemes ierīcības projekta izstrādi un atdalīšanu, vai nepieciešams detālplānojums, kas, savukārt, var aizņemt laiku pat vairāk kā gadu.

Risinājumi

Kā risinājums darījumam, augstākminētajām situācijām ir noslēgt rokas naudas vai cerību pirkuma līgumu, atkarībā no situācijas. Pārdevējam tas kalpo, kā labs motivātors raitā tempā savest kārtībā, bieži vien, gadiem ieilgušās īpašumtiesību lietas. Savukārt, pircējam iegūt, iespējams, ilgi meklēto un beidzot atrasto īpašumu. Jāvērš uzmanība, ka šajā gadījumā, vienojoties par labu rokas naudas vai cerību pirkuma līguma risinājumam, diemžēl, neviens nevar garantēt, ka viss tiks izdarīts noteiktajā termiņā. Īpašumtiesību sakārtošanas procesā ir iesaistītas vairākas puses. Lielākoties tās ir Valsts un pašvaldības iestādes, to birokrātiskais aparāts, kam neinteresē, cik liktenīgas var izrādīties kādam cilvēkam dažas dienas oficiāla dokumenta iegūšanā.

Vadoties pēc pieredzes, vislabāk iesakām Jums īpašumtiesības sakārtot jau laikus.
Sāciet ar to, ka pārskatiet, kādi dokumenti ir Jūsu rīcībā, piemēram, projekts, būvatļauja u.c. Noskaidrojiet, kas Jums trūkst un sāciet pamazām virzīties lietas atrisināšanā.

Ja Jums šķiet, ka īpašumtiesību sakārtošana ir kā maldīšanās labirintā – esam šeit, lai palīdzētu.

Mūsu 20 gadu pieredze nekustamo īpašumu jomā, no kuriem 10 gadi aizvadīti nozarē Valsts sektorā, ļauj apgalvot, ka spējam palīdzēt un atrisināt saviem klientiem jau sen ieilgušas, nesakārtotas īpašumu lietas. Vairāk par pakalpojumu uzziniet šeit vai sazinieties ar mums personīgi.

Padomi īpašuma iegādei ar nesakārtotiem dokumentiem.

 

04.2020.

Dalies:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Citi jaunumi

īpašumtiesības

ĪPAŠUMTIESĪBU SAKĀRTOŠANA

Īpašumtiesības, to sakārtošana – pacietība un laiks, ar ko vajadzēs apbruņoties, lai savestu kārtībā nepieciešamās formalitātes. Nesakārtotas īpašumtiesības ir tas, ar ko saskaramies savā ikdienas